Skuteczne narzędzie w walce z nikotynizmem
Palenie papierosów to nałóg, który niszczy zdrowie pracowników oraz wpływa na jakość i bezpieczeństwo pracy.
Straty finansowe wynikające z zatrudnienia jednego palacza sięgają kilku tysięcy złotych rocznie. Koszty wynikają z absencji i spadku wydajności pracy. Palacze dłużej przebywają na zwolnieniu zdrowotnym, mają problemy z koncentracją, są bardziej nerwowi i wykazują wyższy poziom stresu, są mniej zdyscyplinowani. Nałogowiec pali średnio 7 papierosów w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy – łącznie przeznacza na przerwy na palenie dodatkowo ok. 40 minut, co w skali roku daje ponad 20 dni „puszczonych z dymem”.
Jak ograniczyć nikotynizm w środowisku pracowniczym? Klinika Free Forever oferuje skuteczne narzędzie - program antynikotynowy, dzięki któremu pracodawca może zapewnić realną pomoc palaczom, którzy są bezradni wobec uzależnienia od nikotyny. Kluczem do rozwiązania problemu z nałogiem jest udostępnienie odpowiedniej metody, która pozwoli skutecznie przestać palić, bez bólu rzucania, bez stresujących konsekwencji, bez żalu za papierosem. Terapia poznawczo-behawioralna to najskuteczniejsza metoda w walce z nikotynizmem.
Wdrożenie programu antynikotynowego to kompleksowe rozwiązanie, które przynosi wymierne korzyści dla pracowników oraz dla przedsiębiorstwa.
Stosowanie zakazów palenia nie dobrym rozwiązaniem, gdyż osoba uzależniona od nikotyny odczuwa potrzebę zapalenia papierosa i jeżeli nie może jej spełnić, narasta dyskomfort i stres. Myśli palacza krążą wokół palenia i spada efektywność pracy. Niektórzy pracodawcy oferują system kar i premii, co na krótką metę może zmotywować palacza do niepalenia w czasie pracy, nie powstrzyma jednak chęci zapalenia w sytuacji stresującej oraz sięgania po papierosy poza pracą.
Program antynikotynowy Free Forever wpisuje się w działania prowadzone w ramach społecznej odpowiedzialności firmy, stanowiąc jeden z elementów pozafinansowego wsparcia i motywowania pracowników. Poprzez wdrożenie działań, które pomagają trwale zerwać z nałogiem, pracodawca wspiera pracowników w rozwiązaniu realnego problemu jakim jest uzależnienie od nikotyny. Warto podkreślić, że palacz nie pali, bo chce, ale dlatego, że musi, bo jest uzależniony od toksycznej substancji. Musi dostarczać nikotynę do organizmu. Uwolnienie go z nikotynowego potrzasku może zaowocować dużą zmianą. Człowiek wolny od nałogu to szczęśliwy człowiek – ma lepszą kondycję, większą wydajność i produktywność.
„Pracownicy potrafią bardzo to docenić, że firmy podejmują wysiłek na rzecz rozwiązywania istotnych dla nich problemów. Planując różne działania wynikające z przyjmowanych priorytetów społecznej odpowiedzialności biznesu, warto zwrócić uwagę na rozwijanie potencjału i nowych możliwości zatrudnionych osób. Jednym z fundamentalnych obszarów jest inwestycja w ich zdrowie. Skuteczność działań wzrasta, gdy równolegle z edukacją proponowane jest realne rozwiązanie. Przykładem może być nowe podejście do powszechnego problemu nikotynizmu - propozycja realizacji interwencyjnych programów antynikotynowych zamiast wprowadzania radykalnego zakazu palenia. Pomagając palącym pracownikom wyjść z nałogu, pracodawca może znacząco podnieść jakość ich życia, zyskując dzięki temu nową jakość pracy."
– komentuje prof. Bolesław Rok, Dyrektor Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego, współzałożyciel Forum Odpowiedzialnego Biznesu.